Uzaklar II Şimdi Nerede?

Uzaklar'ın Dünya Seyahati

Kitap

Site İçi Arama

Twitter Image

UZAKLAR'IN DÜNYA SEYAHATİ (1992 - 1997)

Yazdır PDF

Osman ve Zuhâl Atasoy, 8.5 metre boyundaki Uzaklar adlı yelkenli tekneleri ile 24 Ağustos 1992 yılında Ege’deki Sığacık Limanı’ndan demir alarak, batı rotasında gidecekleri dünya turuna çıktılar.

 

UZAKLAR'IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Yazdır PDF
 

UZAKLAR'IN SEYİR DEFTERİ'NDEN DÜNYA TURU

Yazdır PDF

I'inci Etap: Türkiye - Panama

(Ege Denizi, Akdeniz, Atlantik Okyanusu, Karayip Denizi)


24 Ağustos 1992’de Sığacık’tan demir alan Uzaklar yelkenlisi, batı rotasını izleyecek şekilde Ege Denizi’ne açıldı.

Akdeniz’de, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Fas sahillerine uğrayarak; 12 Şubat 1993’te Cebelitarık Boğaz’ından Atlantik Okyanusu’na açılan Uzaklar yelkenlisi  6 gün sonra Kanarya Adaları’na vardı. 7 Nisan 1993’te Kanarya Adaları’ndan  yelken basan Atasoylar, 2700 deniz millik ilk uzun okyanus  geçişini 25 günde tamamlayarak 2 Mayıs 1993’te Karayip adalarından Barbados’a ulaştı.

 

UZAKLAR'IN UĞRADIĞI ÜLKELER

Yazdır PDF

Uzaklar’ın dünya turunda yüzlerce adanın değişik koylarına demir atıldı. Atasoylar bu yolculukta, çoğu ada ülkesi olmak üzere 30 ülkeyi dolaştılar:

 

EN ÇOK SORULAN SORULAR

Yazdır PDF

Bu seyahate çıkma düşüncesi nasıl doğdu ve karar verdikten sonra neler yapmanız gerekti?

Sadun – Oda Boro’nun 1965 – 1968 yılları arasında, Kısmet adlı yelkenlileriyle gerçekleştirdikleri dünya turu ve Sadun Boro’nun bu seyahati anlattığı Pupa Yelken adlı kitabı, bizim yolculuğumuzun fikir babası oldu. 

 

SIR

Yazdır PDF

Uzaklar ve üç mürettebatı, okyanusların gizemli dalgaları arasında dünyayı dolaştılar. Sanki yalnızlık ile sonsuzlukla baş başa ve huzur dolu…

 


Sponsorlar